Šivananda jooga on klassikaline hatha jooga. Hatha jooga on see osa joogast, mis aitab läbi füüsiliste harjutuste jõuda meelerahuni ja aitab meie keha, meele ja hinge viia harmoonilisse kooskõlla. Hatha jooga tööriistadeks on hingamisharjutused (pranayama) ja joogaasendid (aasanad).
Nimetus Šivananda jooga on kasutuses selle stiili esimese õpetaja svaami Šivananda (1887-1963) järgi. Svaami Šivananda oli elukutselt arst. Pärast edukat meditsiinikarjääri lõpetamist langetas ta otsuse pühenduda oma järelejäänud elu joogale, suuresti just sellepärast, et ta oli huvitatud ennekõike haiguste ennetamisest. Svaami Šivananda valis tohutust joogaasendite hulgast välja need kaksteist, mis annavad ühe treeningu jooksul maksimaalselt kasu kogu kehale. Šivananda joogasüsteemi harjutused on hästi tasakaalustatud: ühes suunas venitusele järgneb alati venitus vastassuunas.
Vasakul svaami Šivananda ja paremal svaami Višnudevananda
1957. aastal saatis svaami Šivananda Läände oma parima hatha jooga õpilase svaami Višnudevananda (1927-1993) lausudes nii: "Go to the West. People are waiting!" (Mine Läände. Inimesed ootavad!) Pärale jõudes kohandas svaami Višnudevananda iidsed joogatehnikad vastavalt Lääne elustiilile. Jooga põhineb enesedistsipliinil ja tõekspidamisel, milleks on lihtne eluviis ja kõrge vaimne mõtlemine. Keha on hinge tempel, mida võib ülekantud tähenduses nimetada ka transpordivahendiks, mis esitab meile erilisi nõudmisi selleks, et sujuvalt funktsioneerida. Auto puhul on tähtsad viis asja: määrdesüsteem, aku, jahutussüsteem, kütus ja vastutustundlik juht rooli taga. Vaatame nüüd aga inimese vajadusi.
1. Õiged harjutused: harjutuste tegemine on nagu süstemaatiline liigeste, lihaste, kõõluste ja teiste kehaosade „määrimine”, et püsida liikuvana ja painduvana.
2. Õige hingamine: keha on ühenduses akuga (päikesepõimikuga), milles säilitatakse tohutuid energiavarusid. Läbi erilise joogahingamise (pranayama) vabaneb see energia ning toimub füüsiline ja vaimne noorenemine.
3. Õige lõdvestumine: selleks, et kogu süsteemi maha jahutada, on autol radiaator. Kui aga keha ja vaim on pidevalt ületöötanud, siis meie jõudlus kahaneb. Lõdvestumine on loomulik viis keha uuesti laadida.
4. Õige toitumine: tagab korraliku kütuse kehale. Optimaalne toitainete, õhu, vee ja päiksevalguse kogumine on hädavajalik meie organismile.
5. Positiivne mõtlemine ja meditatsioon: hoiab (auto)juhti kontrolli all, intellekt puhastub. Loomus on alistatud teaduvustatud kontrolliga meelekindluse ja keskendumise abil.
Aasanad toniseerivad lihaseid ja sidekudesid, hoiavad selja ja liigesed painduvana, ergutavad vere- ja toiduringlust ning endokriinsüsteemi talitlust. Õige hingamise abil kogub organism energiat ning korraldab närvisüsteemi ja aju tegevust, suurendab tahtejõudu, enesekontrolli ja keskendumisvõimet. Lõdvestus vabastab keha pingetest ja annab puhkust. Õige toitumine tagab korraliku kütuse kehale. Optimaalne toitainete, õhu, vee ja päiksevalguse kogumine on hädavajalik meie organismile. Positiivne mõtlemine ja meditatsioon lisab vaimujõudu ja intuitsiooni ning kindlustab sisemise rahu ja tasakaalu.
Šivananda jooga on säilitanud oma puhtuse ja eheduse tänu Šivananda jooga keskustele ja svaami Višnudevananda poolt rajatud rahvusvahelisele joogaõpetajate koolitusele (TTC).
„Tervisest tuleneb heaolu, meelerahu juhib õnneni. Jooga näitab teed.“ – svaami Višnudevananda